Amazon, gigant, ktorý nikdy nespí. Ako fungujú ich skladovacie haly?

[caption id="attachment_409" align="alignnone" width="682"]Zdroj: Amazon Zdroj: Amazon[/caption]

Miliardy predaných produktov, miliardové zisky, 340 tisíc zamestnancov. To všetko pod palcom druhého najbohatšieho človeka na svete. Počas dvoch dekád dokázal Jeff Bazos premeniť „garážový start-up“ Amazon na jednu z najväčších spoločností sveta. A tiež najefektívnejších.

Sklady Amazonu sú zosobnením Bazosovej životnej filozofie: Efektívnosť nadovšetko. Ako presne tieto obrie logistické centrá fungujú?

Pod dohľadom Veľkého brata

Alfou a omegou prevádzky skladov Amazonu je prepracovaný systém riadený dômyselným softwarovým algoritmom. Pod jeho vedením sa prijaté výrobky kódujú, triedia a uskladňujú, rovnaký program zostavuje trasy pre zamestnancov, ktorí tovar chystajú k odoslaniu.

Pri naskladnené vyberá software vhodné miesto na uloženie podľa rozmerov výrobku. Na druhu tovaru nezáleží. Vedľa seba tak ležia knihy, záhradné hadice a napríklad aj mobilné telefóny – pod zdanlivým chaosom sa ale skrýva poriadok, ktorý Amazonu šetrí priestor, čas aj ľudské sily.

Polmaratón denne? Žiadny problém

Pri odosielaní tovaru zákazníkovi hrajú dôležitú plohu tzv. pickeri – pracovníci, ktorí výrobky chystajú na odoslanie. Pri vykonávaní svojej práce sa riadia pokynmi príslušného terminálu, ktorý ich k určenému výrobku naviguje.

Nie je výnimkou, že denne taký zamestnanec nachodí aj viac ako 20 kilometrov. Nie je času nazvyš: Normy je potrebné splniť – všetko musí šlapať ako perfektne nastavené hodinky.

Ľudská sila je pre fungovanie logistických hál stále zásadná, aj tu sa ale hlási o slovo pokrok. Pod hlavičkou divízie Amazon Robotics vyvíja internetový gigant systém, ktorý by dokázal tovar z políc zozbierať presnejšie a rýchlejšie, než zvládne akýkoľvek človek.

Automatizované haly na vzostupe

„Automatických“ hál pribúda ako húb po daždi. Príklad Amazonu je prvý z mnohých; podľa odborníkov má počas nasledujúcich 15 rokov väčšina skladových pozícií zaniknúť. Budúcnosť klope na dvere -omnoho skôr, než sme čakali.