Ako zabezpečiť výrobnú halu? Najväčší efekt má kombinácia ochrany
Jedným z kľúčových aspektov prevádzkovania výrobnej haly je jej zabezpečenie pred zlodejmi. Krádež majetku, výrobných strojov, uskladnených produktov alebo know-how dnes nie je ničím výnimočným, obzvlášť v prípade rastúcich podnikov a v rozširujúcom sa konkurenčnom prostredí. Ako teda správne zabezpečiť halu a uchrániť ju pred dlhými prstami zlodejov aj samotných zamestnancov? Zoznámte sa so štyrmi typmi zabezpečenia, ktorých kombináciou najlepšie zvýšite bezpečnosť svojho majetku.
Vyškolení odborníci vedia zabezpečiť halu nepretržite
Jednou z možností, ako zabezpečiť cenné vybavenie, nákladné stroje a tovar, je ľudská ostraha. Prevenciu pred kamerami a vandalizmom zaisťujú napríklad externé bezpečnostné agentúry. V nich slúžia odborne vyškolení profesionáli, ktorí disponujú špeciálnou bezpečnostnou technikou, výstrojou a výzbrojou. Fyzická ostraha obvykle robí systematické pochôdzky po areáli, niektoré firmy ponúkajú aj psovody. Túto ochranu haly však môžu vykonávať aj interní firemní strážci či vrátni. Ideálne je, ak je bezpečnosť zaistená nepretržite 24 hodín denne, mnoho podnikov si ale vystačí s nárazovou ochranou pri zvláštnych príležitostiach alebo ochranou len v noci.
Elektronické zabezpečenie funguje prostredníctvom drótových alebo bezdrótových riešení
Fyzická ostraha objektu sa často kombinuje s elektronickými zabezpečovacími systémami. Tie sú vďaka rozvoju moderných technológií stále dokonalejšie. Obvykle ide o drótový či bezdrótový kombinovaný systém kamerového, akustického, senzorického, signalizačného, poplachového či tiesňového zariadenia. Tradičný je aj kamerový systém, ktorý monitoruje rôzne miesta objektu pomocou analógových alebo IP kamier, ktoré sú dnes rozšírenejšie.
Ďalej sa využíva perimetrická ochrana, ktorá zaisťuje výrobný areál po obvode a ktorú tvoria tri typy kabeláže. Štrbinové káble sú uložené v zemi a zaznamenávajú pohyb pomocou elektromagnetického pola. Mikrofonické káble sa umiestňujú na ploty a umožňujú akustický odposluch. Infračervené bariéry, naopak, fungujú na bázi prerušenia lúča narušiteľom. Halu je možné zabezpečiť aj plášťovou ochranou, ktorú tvoria okrem iného poplachové fólie, tapety a polepy, tyče, mikrospínače či detektory na ochranu sklenených plôch. K dispozícii môže byť aj priestorová ochrana tvorená pasívnymi infračervenými, ultrazvukovými či mikrovlnnými detektormi.
Mechanické riešenie kladie zlodejom ťažko prekonateľnú bariéru
Mechanická alebo technická ochrana býva v dnešnej dobe tiež súčasťou zabezpečenia hál. Patrí totiž medzi najspoľahlivejšiu ochranu pred zlodejmi, pretože je ťažko prkeonateľná a pre dlhoprstých predstavuje zložitejšiu a najnebezpečnejšiu prekážku. Tento typ zabezpečenia sa skladá zo štyroch podskupín. Perimetrické bezpečnostné prvky majú za úlohu chrániť obvod areálu. Plášťové zabezpečenie zasa zabraňuje vniknutie do objektu. Priestorová ochrana slúži na zaistenie bezpečnosti jednotlivých priestorov vnútri haly a predmetový zabezpečovací systém poskytuje ochranu konkrétnemu vybaveniu či tovaru.
Medzi mechanické zabezpečovacie systémy patria napríklad špeciálne ploty, steny, vrcholová ochrana, akou je ostnaný či žiletkový drót, bezpečnostné dvere, mreže, rolety alebo okná. Na úrovnio chrany konkrétneho majetku je možné využiť prostriedky individuálnej ochrany, akými sú komorové alebo skriňové trezory, bezpečnostné schránky, ohňuvzdorné skrine a ďalšie. Miera zabezpečenia, jej časové rozloženie, sofistikovanosť a množstvo techniky a ľudských strážcov sa, samozrejme, vždy odvíja od hodnoty chráneného majetku. Stačí urobiť základnú bezpečnostnú analýzu a vybrať z mnohých vyššie popísaných typov ochrany.