Ako zabezpečiť strechu haly proti požiaru

Zabezpečenie objektu montovanej haly je jednou zo základných úloh, na ktorú je potrebné na stavbe aj jej následnom používaní myslieť. Obzvlášť v skladovacích alebo poľnohospodárskych halách, kde sa nachádza množstvo horľavých látok, akými sú drevené palety, slama alebo skladované komodity. Pre každú halu platia pritom iné zásady. Inak sa k protipožiarnej ochrane pristupuje v otvorených nedelených halách, inak zasa v halách, ktoré slúžia ako kancelárska budova. Vo všetkých prípadoch je však nutné myslieť na dostatočné zabezpečenie strechy.

 

Strechu musí navrhovať profesionál

Kvalitne navrhnutá strecha je základom každej haly. Bez ohľadu na to, či bude hala slúžiť ako výrobný, skladovací alebo komerčný objekt, mal by jej projekt spracovať odborný projektant alebo priamo špecialista požiarnej bezpečnosti. Akékoľvek technické podmienky požiarnej ochrany stavieb určujú na Slovensku, v Českej republike a v Rakúsku rôzne normy a vyhlášky, niekoľko vecí ostáva totožných.

Nosná konštrukcia strechy musí byť navrhnutá tak, aby pri požiari odolala dvojnásobnej hodnote predpokladanej doby evakuácie osôb, najmenej však 15 minút. To kvalitné oceľové haly od spoločnosti Borga samozrejme spĺňajú. Ďalej sa rozlišuje, či je strecha v požiarne nebezpečnom priestore – teda, či na ňu môžu padať horiace časti, prípadne sa na ňu môže šíriť oheň z inej časti stavby – alebo mimo neho. Ak sa v ňom nachádza, je nutné, aby bol materiál, z ktorého je postavená, otestovaný v požiarnej skúšobni a spĺňal klasifikáciu podľa európskych noriem.

 

Pozor na zváranie

Vo všeobecnosti platí, že požiare striech spôsobuje najmä nedbalosť. Jednou z najrizikovejších činností je zváranie. To by mala vždy a za každých okolností vykonávať len osoba, ktorá má na to odbornú kvalifikáciu. Pri zváraní by mali byť prítomné minimálne dve osoby – zvárač a ďalšia osoba, ktorá môže zárodky požiaru okamžite uhasiť. Ďalej je nutné, aby boli z dosahu odstránené všetky horľavé materiály a ubezpečiť sa, že iskry nemôžu k horľavým materiálom preniknúť iným spôsobom (napríklad neutesneným otvorom).