Ako zabezpečiť halu proti požiaru?

shutterstock_282060272

Jedným z najdôležitejších faktorov, na ktoré by ste mali pri výstavbe priemyselných hál myslieť, je protipožiarna ochrana. Ak ju podceníte, môže oheň napáchať škody šplhajúce sa do závratných čiastok. Ochranu proti požiaru je možné rozdeliť na dva druhy. Pasívna ochrana sa týka konštrukcie budov, napríklad ich konštrukčného a dispozičného riešenia. Aktívna ochrana zahŕňa bezpečnostné zariadenia, ktoré sú schopné požiar detekovať a eliminovať jeho následky.

V priemysle a poľnohospodárstve môžu škody z požiarov úplne paralizovať chod podniku

Podľa dostupných dát musia slovenskí hasiči ročne zasahovať pri viac ako 9 tisíc požiaroch, ktoré napáchajú škody vo výške takmer 24 miliónov eur. Aj menší požiar dokáže v priemyselnej či poľnohospodárskej prevádzke napáchať citeľné finančné straty a paralizovať inak úspešný biznis. Pri projektovaní hál by ste preto mali myslieť na všetky detaily. Napríklad oceľové haly s otvoreným, nedeleným priestorom sú náchylné na rýchle šírenie ohňa, a vyžadujú zvýšené protipožiarne opatrenia. Okrem dispozície sa nesmie zabúdať ani na účel haly.

Zákonné normy zhŕňajú najzásadnejšie protipožiarne pravidlá

V priemyselných halách sa často pracuje s horľavými látkami a skladuje sa v nich materiál, ktorý podporuje vznietenie. V tomto prípade určujú ochranu proti požiaru striktné pravidlá zakotvené v stavebných normách každého štátu. Na Slovensku definuje parametre protipožiarnej ochrany vyhláška č. 94/2004, v Českej republike norma ČSN 73 0810. Rakúsko má pre reguláciu požiarnej ochrany stavieb množstvo zákonov a smerníc, ktoré platia v celom Rakúsku aj jednotlivých spolkových krajinách. Používa sa napríklad norma TRVB 149/85, Önorm B 3800 či VdS-Richtlinien.

Konštrukcia haly musí ohňu vzdorovať aspoň 15 minút

Čo sa týka stavebno – technického rázu, platí, že v prípade prepuknutia požiaru musí nosnosť konštrukcie vydržať po určitú dobu. Tá sa obvykle pohybuje v rozmedzí 15 až 30 minút, čo kvalitné oceľové haly dobre spĺňajú. Myslieť je nutné aj na vnútorné zabezpečenie, napríklad automatické protipožiarne čidlá by mali byť umiestnené po celej ploche haly. Súčasťou bezpečnostného systému môžu byť aj sprinklery, ktoré dokážu uhasiť menší oheň. Už od samého zahájenia prevádzky by ste mali mať nastavené požiarne poplachové smernice pre zamestnancov. Na stenách by mali byť zavesené jasné požiarne inštrukcie, ktoré pracovníkov vyvedú rýchlo a bezpečne von z budovy.

Na šírenie požiaru má vplyv zateplenie aj vzduchotechnika

Vplyv na šírenie požiaru má aj zateplenie fasády. V prípade nižších budov sa s prihliadnutím na bezpečnosť najčastejšie používa drevocement, v prípade vyšších budov minerálna voda či penové sklo. Dopady na rozsah požiaru má aj vzduchotechnika. Tu by prvky ani materiály nemali zvyšovať riziko šírenia požiaru a dymu. Napríklad motor ventilátorov musí byť vybavený ochranou proti prehriatiu, potrubie by malo odolať teplu, požiarne klapky odvodu dymu musia reagovať na požiar. Rozhodujúci je aj smer prúdenia vzduchu a rýchlosť alebo pokles tlaku koncových elementov. Od minuloročného marca platia na Slovensku nové normy týkajúce sa požiarnej bezpečnosti. Normy STN 73 0802 a STN 73 0834 okrem iného stanovujú, že už pri žiadosti o stavebné povolenie je nutné počítať s požiarnymi zábranami z minerálnej vlny. Pri hrúbke tepelného izolantu 10 až 20 centimetrov musí byť zhotovená zábrana so šírkou aspoň 20 centimetrov.

Núdzové východy by nemala blokovať prekážka

Ďalším nevyhnutným krokom, ktorý by ste mali v rámci protipožiarnych opatrení zaistiť, je dostatočné množstvo protipožiarnej techniky. To znamená, aby boli v dostatočnom množstve k dispozícii hasiace prístroje, hydranty, prípadne ďalšie zariadenia. Všeobecne platí, že na každých 200 metrov štvorcových plochy by mal byť k dispozícii jeden prenosný hasiaci prístroj na stabilnom a poctivo zvýraznenom mieste. Na Slovensku sa počet hasiacich prístrojov v hale riadi normou STN 92 0202 a rozmiestňujú sa tak, aby od seba neboli ďalej ako 30 metrov. Pravidelné kontroly týchto opatrení znížia riziko, že za sebou prípadný požiar zanechá fatálne následky. Protipožiarne opatrenia zahŕňajú aj voľné príjazdové cesty pre hasičov a hasiacu techniku, núdzové východy, ktorým nebráni žiadna prekážka, a voľné prístupy k hlavným vypínačom a uzáverom.