Ako si poradiť so svetlom v priemyselných halách?

Vyrobna_hala_zajacia_dolinaIII_8

Prirodzené denné svetlo výrazne ovplyvňuje ľudskú psychiku, zdravie, ale aj pracovnú výkonnosť a schopnosť sústrediť sa. Preto by ho mal byť dostatok nielen v domácnostiach, ale aj v pracovnom prostredí priemyselných prevádzok. Možností, ako v priemyselných halách zaistiť optimálne svetelné podmienky, je mnoho. Denné svetlo je možné do priestoru dostať stenami, strechou cez strešné okná, svetlíkmi alebo presvetlovacími panelmi. V prípade potreby je možné svetelnosť interiéru doplniť aj kvalitným umelým osvetlením.

 

Nedostatok denného svetla znižuje imunitu a zvyšuje stres

Prirodzené svetlo hrá v ľudskom organizme dôležitú úlohu. Má vplyv na fyziologické procesy, ktoré sa v tele odohrávajú, ovplyvňuje aj mentálnu stabilitu a psychickú pohodu človeka. Okrem toho sa podieľa na výkonnosti, s ňou sú ľudia schopní odvádzať prácu v zamestnaní, aj na sústredenosti, ktorá je obzvlášť vo výrobných prevádzkach nevyhnutná. Podľa vedeckých štúdií znižuje nedostatok denného svetla výkonnosť až o 30 %. Pretože dnes trávia ľudia bezmála 90 % času v uzatvorených budovách, mali by tak interiéry so svetlom pracovať čo najlepšie.

Dlhodobý nedostatok svetla sa na ľudskom tele môže prejaviť v mnohých podobách. Znižuje obranyschopnosť organizmu voči ochoreniam a infekciám, zhoršuje zrak, pretože nedostáva potrebný vitamín A. Šero a tma znemožňujú absorpciu vitamínu D do kostí, ktorý sa získava zo slnka. Zároveň s nedostatkom svetla sa prestáva vyplavovať hormón melatonín, vďaka ktorému správne fungujú telesné biorytmy. Ľuďom sa zhoršuje aj nálada, zvyšuje sa miera stresu a agresivity. Dostaviť sa môžu aj pocity úzkosti a znížený záujem o čokoľvek.

 

Pre priemyselné haly je vhodná kombinácia okien a svetlíkov

V dnešnej dobe existuje niekoľko možností, ako do priemyselnej haly dostať prirodzené denné svetlo a zaistiť tak vhodné pracovné podmienky. Vo všeobecnosti ide o osvetľovacie sústavy, ktoré delíme na bočné, horné a kombinované. Bočné sústavy privádzajú svetlo cez okná v stenách. Sú však obmedzené výškou a hĺbkou priestoru, pričom s klesajúcou výškou okien sa osvetlenie zmenšuje. Preto je vhodné použiť okná s čo najväčšou výškou a menšou šírkou. Okenné riešenie sa používa na osvetlenie menších priestorov, chodieb a kancelárií. Je možné ho nainštalovať na šikmé aj ploché strechy. Na rovnaké účely je vhodné využiť aj svetlovody.

Horné sústavy zaisťujú rovnomerné osvetlenie väčšieho priestoru, napríklad haly alebo pavilónu, a to prostredníctvom vodorovných alebo zvislých svetlíkov inštalovaných v streche. Tu platí presný opak – čím vyšší svetlík, tým nižší svetelný účinok. Ak nie je záujem o priame slnečné žiarenie, je vhodné svetlíky umiestniť na neslnečnú stranu. Do priemyselných hál je možné využiť strešné hrebeňové a bodové svetlíky, prípadne presvetľovacie panely. Tie predstavujú lacnejší variant a vyžadujú sklon strechy aspoň 4°.

 

Najpriaznivejší účinok na človeka má polopriame umelé osvetlenie

Niektorým typom podnikov však len denné svetlo nestačí a potrebujú jeho kombináciu s umelým osvetlením, najmä pri viaczmennej prevádzke. To je typické pre priemyselné haly, kde práca prebieha aj v noci a denné svetlo teda prirodzeným spôsobom zaistiť nejde. Umelé osvetlenie by v halách malo spĺňať normu intenzity podľa typu priestoru. Kým na priemyselné činnosti sa vyžaduje 20 až 2000 luxov, na administratívne priestory stačí 200 luxov a na spoločné priestory 20 až 500 luxov. Správnosť intenzity osvetlenia je možné merať luxmetrom alebo jasometrom.

 

Umelé osvetlenie ponúka mnoho variantov, ktoré je možné využiť. Môže byť celkové, odstupňované, miestne, kombinované, núdzové alebo náhradné. Zdroje svetla tak delíme na priame, polopriame, zmiešané či nepriame. Najčastejšie sa využíva polopriame osvetlenie, ktoré má na človeka najpriaznivejší účinok. Príkladom tohto typu sú napríklad žiarivky a žiarovky zabudované do svietidiel. Na „svetelnú pohodu“ ľudí má vplyv aj umiestnenie a farba svetla. Zdroj umelého svetla je odporúčané nastaviť tak, aby na pracovnú plochu nepadal tieň, jas bol rovnomerne rozložený v priestore a zároveň nedošlo k oslneniu, ktoré je pre zrak nebezpečné. Žiarivky a žiarovky je nutné inštalovať v rovnakých farebných spektrách, pretože tóny svetla majú byť vyvážené a čo najviac pripomínať prirodzené denné osvetlenie.