AKO SI PORADIŤ S EXTRÉMNOU HORÚČAVOU? POMÔŽE KLIMATIZÁCIA AJ ZELEŇ

Klimatické zmeny spôsobujú, že sa čoraz častejšie stretávame s takmer tropickým letom aj v oblasti strednej Európy. Zamestnávatelia preto musia s týmito podmienkami počítať a prispôsobovať tomu aj pracovné prostredie. Týka sa to aj montovaných hál. Treba myslieť na to, že rozdielne typy hál budú mať aj odlišné ovzdušie. Inak bude v lete vo výrobnej hale, inak vo výstavných priestoroch alebo v montovanej kancelárskej budove.

Ako prvá možnosť sa ponúka centrálny klimatizačný systém. V minulosti bývalo trendom inštalovať do budov a hál výkonné centrálne jednotky. Dajú sa spoznať jednoducho – potrebujú zložitý systém šácht a potrubí a treba počítať aj s vysokými nákladmi na elektrinu.

Finančne náročná je aj ich údržba, ťažko sa čistia, musí sa odstavovať celý systém a okrem toho nie sú ani veľmi efektívne. Veľmi často tiež spôsobujú rôzne respiračné ochorenia a do okolia rozptyľujú nebezpečné vírusy, ktoré ohrozujú zdravie zamestnancov i návštevníkov.

V súčasnosti preto získavajú obľubu decentralizované ventilačné jednotky, a to nielen vo výrobných a skladovacích halách, ale aj vo väčších kamenných obchodoch. Ich hlavnou výhodou sú najmä nízke prevádzkové náklady aj náklady na údržbu. Nepotrebujú stovky metrov potrubia a možno ich nainštalovať v podstate kamkoľvek. S ich naplánovaním vám radi poradia naši odborníci zo spoločnosti Borga.

Dôležité je však aj prostredie haly. Je rozdiel, či máte okolo seba len betónovú a oceľovú púšť, alebo či sú vonkajšie priestory koncipované v zelenom duchu. Začať sa dá už parkoviskom – namiesto jednoliatej asfaltovej plochy použite vsakovaciu dlažbu a vysaďte okolo pozemku stromy – a jeden zbytočne veľký tepelný ostrov zmizne. Ďalšou cestou je výstavba retenčnej nádrže na zachytávanie dažďovej vody alebo zazelenenie fasád a striech popínavými rastlinami.