Senu doprajte sucho a vzduch, siláži utesnenie a podmienky pre kvasenie

Senik1-1-1200x660

Montované oceľové haly často slúžia ako poľnohospodárske podniky a chovateľské stajne pre hospodárske zvieratá. Dobytku, kozám, ovciam, hydine či ošípaným ponúka tento typ prístrešku optimálne podmienky pre život, slúžia ale aj na výrobu a skladovanie rozmanitých druhov krmív. Zoznámte sa bližšie s krmivami pre dobytok, a naučte sa zásady ich výroby a správneho skladovania.

 

Hospodárske zvieratá sa kŕmia desiatkami druhov potravy, prevláda siláž a seno

Základnou potravou hospodárskeho dobytku sú objemné alebo statkové krmivá. Ide predovšetkým o krmivo a siláž, ďalej sem patrí seno, slama a okopaniny. Ďalším typom potravy sú obilniny, strukoviny a šrotové zmesi. Krmivá sa delia na sacharidové, kam spadá mesala alebo repka, sacharidovo-bielkovinové, čo sú obilniny alebo strukoviny, a nakoniec bielkovinové, kam patria strukoviny typu hrach, sója alebo bôby.

 

Seno musí priebežne schnúť, aby si zachovalo vitamíny

Seno patrí medzi najdôležitejšie suché krmivo pre dobytok, ktoré sa využíva počas celého roka. V prípade sena je dôležité predovšetkým skladovanie v správnej teplote a vlhkosti, pretože inak seno plesnivie a prichádza o živiny. Preto sa ukladá najčastejšie v zastrešených poľnohospodárskych halách, ktoré bránia vniku škodcov, vlhkosti aj priamemu slnečnému žiareniu. Zároveň poskytujú dostatočnú cirkuláciu vzduchu, aby sa seno nezaparilo a správne schlo.

Šťavnaté krmivo, ktoré je základom kŕmenia dobytku v letných mesiacoch, predstavuje zelené krmivo. Tú si dobytok zabezpečuje buď samostatne vo výbehu, alebo ho prijíma prostredníctvom dokrmovania v kravíne. Toto krmivo obsahuje vysoký podiel živín, vitamínov, minerálnych látok a vody, je dobre stráviteľné a vďaka vláknine podporuje zdravé trávenie. Ak sa krmivom dokrmuje riadene, malo by sa očistiť od zeminy, pretože z tej zvieratá mávajú dlhodobé hnačky.

 

V siláži je potrebné zaistiť podmienky na fermentáciu a správne pH

Okrem sena a krmiva sa kravy kŕmia aj krmivom, ktoré sa vyrába z kukurice, lucerny, ďateliny, zemiakovej hľuzy, slnečnice, pšenice, jačmeňa, hrachu a ďalších rastlín v konzervovanej forme. Tieto krmivá majú dlhú trvanlivosť, je však potrebné ich skladovať v optimálnych podmienkach. Dôležité je hlavne zabrániť kontaktu so vzduchom. Vďaka tomu si krmivo uchováva čerstvosť a kvalitu.

V opačnom prípade sa začína rýchlo kaziť, množia sa v ňom baktérie, plesnivie a hnije. Vo vnútri vzduchotesného krmiva je potrebné zaistiť fermentáciu, pri ktorej pôsobí mliečne kvasenie cukrov, vytvára sa potrebná kyselina mliečna a vzniká prostredie so správnym pH, ktoré zodpovedá danej sušine. Nevyhnutné je udržiavanie čistoty, aby sa dovnútra nedostali nežiadúce mikroorganizmy. Plesnivé či inak poškodené krmivo totiž môže mať za následok zníženie úžitkovosti dobytku.

 

Kŕmne zmesi sa uchovávajú v jednorazových sáčkoch

Posledným typom krmiva pre dobytok sú kŕmne zmesi. Suroviny, ktoré sú ich súčasťou, sa spracúvajú niekoľkými technologickými postupmi – rozmelňovaním, lisovaním, lúpaním, odlupovaním, sušením alebo konzervovaním. V prípade obilnín a strukovín sa robia termické a hydrotermické úpravy. V niektorých prípadoch sa krmivo granuluje pomocou pretlačovacích lisov. Čo sa týka skladovania, kŕmne zmesi sa spravidla uchovávajú v jednorazových papierových alebo plastových sáčkoch. Tie sa následne ukladajú krížovo na paletách, a to opäť v hale, kam neprenikne vlhkosť a kde prúdi dostatok vzduchu.