20. storočie prinieslo počítačovo riadený chov aj modernizáciu kravínov

 

Kuhstall_Oed_bei_Anstettem3

 

Chov dobytka ovplyvnila v minulom storočí intenzívna vlna modernizácie, ktorá túto oblasť výrazne zmenila. Inovácie sa premietli napríklad do systému chovu, do spôsobu ustajnenia či do postupov spracovania živočíšnych produktov. Vďaka vede a technike tak v 20. storočí došlo k rapídnemu zvýšeniu efektivity živočíšnej výroby, zníženiu náročnosti ľudskej práce a zároveň zlepšeniu podmienok pre život zvierat.

 

Po vojne nastala éra veľkokapacitných kravínov so strojovým dojením

Náznaky moderného prístupu k chovu dobytka sa začali objavovať už po prvej svetovej vojne. Napríklad od 20. rokov prebiehala výstavba veľkokopacitných kravínov, v 30. rokoch sa v nich začalo uplatňovať strojové konvové dojenie. Elektrifikácia následne priniesla do kravínov dostatok svetla  a tepla, ktoré sú nevyhnutné pre kvalitnú výrobu a zaistenie optimálnych životných podmienok dobytka.

 

Hoci prvá svetová vojna znížila stavy dojníc a tým pádom zničila aj mnoho družstevných mliekarní, po jej skončení ale došlo k ich renesancii. Mliekarenská výroba znovu ožila a v priebehu rokov sa začali zavádzať nové technológie. Rozvíjala sa napríklad pasterizácia a sterilizácia mlieka či metóda UHT, ktorá mlieko ošetruje pri ultra vysokých teplotách. Tieto metódy zjednodušili spracovanie mlieka, zvýšili jeho zdravotnú nezávadnosť a predĺžili jeho trvanlivosť.

 

Od polovice storočia došlo k masívnej rekonštrukcii kravínov

Od päťdesiatych rokov dochádzalo aj k väčšej konštrukčnej modernizácii kravínov, ktoré sa od pôvodných stavieb líšili najmä roztečou vnútorných nosných stĺpov. Začiatkom 90. rokov prešla rekonštrukcia poľnohospodárskych hál ďalšou masívnou vlnou. Poľnohospodári upustili od väzného ustajnenia kráv a zaviedli kombi boxové stajne s voľnými aj individuálnymi pôrodnými kotercami.

 

Na konci storočia sa pristúpilo k výstavbe vzdušných zateplených aj nezateplených kravínov, ktoré sú dobre presvetlené a spĺňajú požiadavky na kvalitné prostredie aj vyššiu produkciu. Počas tohto obdobia vznikali po celom území strednej Európy desiatky týchto nových typov kravínov, ktoré využívali moderné dojace a stajňové technológie. Objavil sa napríklad aj robotický spôsob dojenia kráv.

 

Koncom storočia pošnohospodári zaviedli počítačovo riadené chovy

Typickým znakom neskoršej fázy technologickej revolúcie bolo zavedenie počítačových softwarov a elektronických systémov, ktoré riadia jednotlivé etapy chovu, teda dojenie, kŕmenie, pohyb zveri či triedenie a selekciu výroby. Dobytok je vybavený elektronickými čipmi, ktoré ho idnetifikujú, a údaje z nich získané sa prenášajú do počítačových programov na spracovanie dát v reálnom čase. Vďaka tomu začali mať poľnohospodári väčší prehľad o celkovom chode a výrobnom procese.

 

V druhej polovici 20. storočia sa tiež objavil trend chovu metódou welfare, ktorá sa však výraznejšie začala uplatňovať až na jeho konci. Tento spôsob sa zameral na zaistenie väčšej životnej pohody a zachovanie fyzickej a psychickej kondície dobytka. Cieľom tejto metódy  je chov čo najviac priblížiť prirodzenému životu, čo sa pozitívne odrazí na kvalite mlieka.