Ako na skladovanie poľnohospodárskej techniky v zime?
Silné mrazy, sneh, krúpy a iné neduhy zimného počasia sa nepriaznivo prejavujú nielen na produkcii poľnohospodárskych plodín, ale aj na stave strojov a zariadení. Obzvlášť moderná poľnohospodárska technika vyžaduje špeciálnu starostlivosť. Cez zimu sa preto oplatí myslieť na správne uskladnenie poľnohospodárskych strojov v kvalitnom prístrešku, ale aj na ich pravidelnú údržbu.
Nepriaznivé počasie škodí technike zvnútra aj zvonku
Počas zimného obdobia dostáva negarážovaná poľnohospodárska technika poriadne zabrať. Kvôli nízkym teplotám zamŕzajú traktory alebo napájačky pre zvieratá, ako na bežiacom páse praskajú aj hadice a potrubia. Vo chvíli, kedy mrazy povolia a sneh sa roztopí, môže voda zatiecť ešte hlbšie do mechaniky strojov a tam ďalej škodiť. Mráz a krúpy stroje a zariadenia mechanicky poškodzujú aj zvonku. Ťažká a vlhká snehová pokrývka totiž spôsobia, že technika zhrdzavie a splesnivie. V nečakanú katastrofu môže vyústiť aj víchrica, ktorá ľahko prevráti poľnohospodárske stroje menšej hmotnosti. Finančné náklady na ich následné vytiahnutie a opravu pritom môžu dosahovať astronomické výšky.
Montované haly sa v zime oplatia
Poľnohospodárska technika nie je lacná záležitosť. Je preto škoda, že majitelia alebo prevádzkovatelia berú následky zimy stále na ľahkú váhu. Aby stroje a zariadenia prečkali obdobie mimo sezónu bez ujmy, je potrebné dodržiavať základné pravidlá ich ochrany. V prvom rade sa oplatí zainvestovať do prístrešku, kde budú stroje v suchu a bezpečí pred opotrebením alebo zničením. Pre tento účel sa osvedčili montované oceľové poľnohospodárske haly, a to nielen vďaka svojmu ekonomickému potenciálu – pridanou hodnotou mnohonásobne prevyšujú kúpnu cenu –, ale aj flexibilitou. Ich konštrukcia totiž aj do budúcnosti umožňuje predĺženie či rozšírenie, dajú sa tak jednoducho prispôsobiť aktuálnym potrebám a možnostiam. Montovaná hala vyniká aj v rýchlom termíne dodania a montáže, výhodou je aj dlhoročná životnosť a bezúdržbovosť materiálu.
Stavbou ochrana strojov nekončí
Na garážovanie traktorov, nákladných automobilov a poľnohospodárskych strojov je optimálny priestor s rozponom 9 až 12 metrov, ktorý je rozdelený na jednotlivé sektory. Ak je v danom priestore umiestnených 4 – 6 strojov, je nevyhnutné ho z požiarnych dôvodov rozdeliť nehorľavými priečkami. K dispozícii by malo byť aj vetranie, ktoré v poľnohospodárskej hale najlepšie funguje pomocou okenných a dverných vetracích mreží. Ak sú v prístrešku zaparkované dopravné a mechanizačné prostriedky, hala môže byť otvorená, polootvorená alebo uzatvorená. Aj tu by však mal byť dodržaný rozpon 9 – 12 metrov s podjazdovou výškou 3 až 4 metre.
Aj s kvalitným prístreškom sa nesmie zabúdať na servis
Samotný ochranný prístrešok na techniku ale nestačí. Aj v zime je totiž potrebné mať na pamäti zásady správnej starostlivosti o poľnohospodársku techniku a myslieť na prevenciu. Najzákladnejšou starostlivosťou pred zazimovaním stroja je hlavne umytie, mazanie a zošteľovanie techniky. Zabudnúť by sa nemalo ani na kontrolu pryžových súčiastok a pneumatík, ktoré môžu byť citlivé na zmeny teplôt.