Ako by mala vyzerať funkčná jazdecká hala?
Jazdecká hala by mala byť miestom, kde so svojím koňom môžete tráviť čas a spoločne rozvíjať jeho schopnosti, zručnosti aj vzájomný vzťah. Z tohto dôvodu by mala poskytovať dokonalé prostredie čo sa týka rozmerov, materiálov aj individuálnych potrieb jazdca a zvieraťa. Zoznámte sa so základnými kritériami, ktoré by spoľahlivá jazdiareň mala spĺňať.
Myslite na pohodlie človeka aj zvieraťa
Čoraz viac ľudí u nás aj v zahraničí podlieha vášni jazdectva a koňom ako takým. Je to krásne hobby, ktoré ale vyžaduje funkčné zázemie kvalitnej jazdeckej haly. Tá by mala zohľadniť niekoľko praktických požiadavok, aby sa človek aj kôň cítili pohodlne a aby poskytovala čo najvyšší možný štandard. A to s ohľadom na rekreačných aj vrcholových športovcov.
Dostatok priestoru je základ
Základným parametrom je veľkosť jazdiarne. Tá by mala štandardne poskytovať priestor s rozmerom 22 x 42 metrov pre bežnú halu určenú na každodennú jazdu a lekcie a 22 x 60 metrov na drezúru a súťaže v ukážkovom skoku. Dnes sú už takmer nevyhnutné kryté jazdiarne, ktoré umožňujú tréningy počas celého roka bez obmedzenia, v denných aj večerných hodinách a v každom počasí. Popularitu v tomto ohľade získavajú montované oceľové haly. Ich montáž je otázkou niekoľkých dní. Materiál s ochranným povrchom zaručuje životnosť niekoľko desiatok rokov a umožňuje úpravy, ktoré odrážajú individuálny štýl jazdiarne.
Povrch jazdiarne: bezpečnosť na prvom mieste
Otázkou je aj povrch, o ktorom sa v jazdeckých kruhoch často diskutuje. Odborníci sa zhodujú, že jeden ideálny povrch neexistuje. Vždy záleží na klíme, schopnosti koňa a činnosti, na ktorú jazdiareň slúži. Spoločnými rozhodujúcimi kritériami je tu ale odolnosť povrchu proti nárazu a šmyku (teda jeho tvrdosť), jeho trecie vlastnosti, prašnosť, stabilita a v neposlednej rade aj bezpečnosť. Tradičnou podstielkou pre bežné jazdiarne je piesok, hlina, trávnik alebo drevo, respektíve piliny. Na drezúru sa najlepšie hodí pružný povrch, na klus zasa tvrdší.
Svetlo a vzduch ovplyvnia pohodu v jazdiarni
V jazdeckých halách nemožno opomenúť ani osvetlenie, ktoré by malo byť kombináciou prirodzeného a umelého svetla. Prirodzené osvetlenie by malo hrať hlavnú úlohu, dodatočné umelé svetlo sa hodí predovšetkým v nepriazni počasia, zimných mesiacoch a pri večerných tréningoch. Samozrejmosťou sú aj dostatočne priestorné vráta na vstup koní a vjazd strojov, ventilácia, ktorú by mali zaisťovať odvetrávacie okná, ďalšie prvky a vzduchotechnika, rovnako ako možnosť izolácie, aby jazdiareň poskytovala príjemnú klímu a pohodlie pre človeka aj zviera.
Funkčné zázemie vám spríjemní tréning
Výška konštrukcie jazdiarne by mala zohľadňovať aj možnosti skokov koní. Počítať by sa malo aj s umiestnením lambrín, ktoré poskytujú predovšetkým bezpečné ohraničenie vnútorného priestoru. Chýbať by nemalo ani zázemie, akým sú šatne, sociálne zariadenie, sklad prekážok, techniky, krmiva a ďalšieho vybavenia, prípadne klubovňa, ak sa jedná o jazdecký oddiel.