Ako bezpečne skladovať pyrotechniku v halách

Blížiaci sa koniec roku si mnohí ľudia nedokážu predstaviť bez ohňostrojov, rachetlí a ďalších druhov zábavnej pyrotechniky. Či už len sledujú silvestrovské predstavenie na nočnej oblohe, alebo si sami pyrotechniku nakupujú, záťaž to predstavuje najmä pre dovozcov a obchodníkov. Pri skladovaní zábavnej pyrotechniky je totiž nutné dodržať mnoho bezpečnostných pravidiel, inak môže dôjsť k veľkému nešťastiu.

Pyrotechniky existuje niekoľko druhov

Skladovanie zábavnej pyrotechniky upravujú národné smernice, vyhlášky a zákony, hlavne Smernice Európskeho parlamentu a Rady 2013/29/EÚ zo dňa 12. júna 2013 o harmonizácii právnych predpisov členských štátov týkajúcich sa dodávania pyrotechnických výrobkov na trh. Tá delí zábavnú pyrotechniku do nasledujúcich kategórií:

• kategória F1: predstavuje veľmi malé nebezpečenstvo, má zanedbateľnú úroveň hluku, je určená na použitie na obmedzených plochách, patrí sem aj zábavná pyrotechnika určená na použitie vo vnútri obytných budov,
• kategória F2: predstavuje malé nebezpečenstvo, má nízku úroveň hluku a je určená na vonkajšie použitie na obmedzených plochách,
• kategória F3: predstavuje stredne veľké nebezpečenstvo, je určená na vonkajšie použitie na otvorených priestranstvách a úroveň jej hluku nepoškodzuje ľudské zdravie,
• kategória F4: predstavuje veľké nebezpečenstvo, je určená na použitie výhradne osobami s odbornými znalosťami (obvykle nazývaná „zábavná pyrotechnika na profesionálne použitie“), ale jej úroveň hluku nepoškodzuje ľudské zdravie.

 

Bezpečná manipulácia je základ

Správne skladovanie by sa malo vždy riadiť návodom od výrobcu. Vo všeobecnosti však platí, že rachetle a petardy by sa mali skladovať v suchom prostredí, kde teplota nepresahuje 40 stupňov Celzia. Zásadne by sa nemali umiestňovať do blízkosti otvoreného ohňa, kúrenia, krbov alebo zapálených sviečok a oddelene od horľavých alebo horenie podporujúcich látok.

Je nutné, aby sa pyrotechnika neskladovala v blízkosti látok alebo vecí, ktoré by mohli spôsobiť samovoľný pád alebo neúmyselný vznet. V blízkosti skladovanej pyrotechniky by sa tiež nemali pohybovať deti. Dôležité je aj skladovanie len v pôvodných prepravných obaloch. Pyrotechniku v poškodenom originálnom obale je potrebné okamžite vyradiť a skladovať na oddelenom mieste. Úplne nevyhnutné je dbanie na zásady bezpečnosti práce a striktné dodržiavanie predpisov o požiarnej ochrane – teda hlavne žiadne fajčenie na pracovisku a manipuácia s otvoreným ohňom. Následky môžu byť veľké. Avšak pri poctivom dodržaní všetkých pravidiel by k žiadnej nehode dôjsť nemalo.