5 spôsobov, ako zlepšiť produktivitu práce v halách

Čoraz viac firiem sa dnes stretáva s termínom „produktivita práce“. Čo však znamená? Zjednodušene povedané, je to hodnota tovaru a služieb, ktoré pracovník v danom čase vyprodukoval. Táto hodnota sa môže v rámci rôznych krajín líšiť, a to najmä v súvislosti s využívaním moderných technológií i pracovnej zručnosti. Napríklad v štátoch západnej Európy môže byť hodnota produktivity práce priemerne okolo 55 eur za odpracovanú hodinu. Oproti tomu vo východnej Európe je táto hodnota približne 25 eur. Firmy preto zaujíma v prvom rade to, ako produktivitu práce čo najefektívnejšie a najrýchlejšie zvýšiť?

 

1) Spoločenský presah práce

Ľuďom sa vždy pracuje lepšie, ak je ich práca zmysluplná. Nevytvárajte preto na pracovisku stres, ktorý firme bráni rozvíjať sa a rásť. Dôležité je aj rozumné delegovanie práce a rozdelenie činností, aby mal pracovník dostatok priestoru na danú činnosť a vyhol sa chybám, ktoré stoja peniaze.

 

2) Zodpovedajúce pracovné prostredie

V špine a v neporiadku sa nepracuje dobre nikomu. Platí to všeobecne aj o pracovnom prostredí, napríklad zastaranom nábytku a pracovných nástrojoch. Mnoho štúdií preukázalo, že medzi pracovným prostredím a produktivitou práce je priama úmernosť – čím je prostredie príjemnejšie, tým sú pracovníci výkonnejší. Jednoducho preto, že sa im dobre pracuje. Netreba zabúdať ani na výber ergonomicky tvarovaných stoličiek, prípadne na polohovateľné dosky pracovných stolov na prácu postojačky.

 

3) Vzdelávať, vzdelávať, vzdelávať

Zásadou každého osvieteného zamestnávateľa je podpora ďalšieho vzdelávania zamestnancov. Či už sa priamo týka ich pracovnej náplne, alebo ide o jazykové či iné vzdelávanie, podobné benefity sú veľkou motiváciou a majú vplyv na rozhľad o aktuálnych trendoch v obore.

 

4) Radikálne zmeny nefungujú

Načrtnuté cesty na zvýšenie produkcie práce budú fungovať len vtedy, ak budú zavádzané systematicky a nenápadne. Je jedno, či ide o podnik s dvadsiatimi zamestnancami alebo o továreň s tisíckami zamestnancov, náhle zmeny nemá rád nikto.

 

5) Zaistenie fyziologických potrieb

Pri navrhovaní výrobnej haly by ste mali v prvom rade myslieť na ľudí, ktorí v týchto halách budú tráviť veľa hodín denne. Ak to výrobná alebo podnikateľská činnosť dovoľuje, dôležité je preto zabezpečiť dostatok denného svetla, priestoru a najmä príjemnú klímu. Práve pri tom vám naši odborníci v spoločnosti Borga najlepšie poradia a halu navrhnú podľa vašich predstáv, ale aj s dôrazom na najnovšie trendy v oblasti produktivity práce.