5 NAJZAUJÍMAVEJŠÍCH OCEĽOVÝCH BUDOV NA SVETE

Oceľ je neobyčajne tvárny materiál, z ktorého sa dá vyrobiť v podstate všetko, na čo si človek spomenie. My vo firme Borga oceľ využívame hlavne na rýchlu stavbu jednoduchých konštrukcií, na svete je však veľa budov, ktoré sú dôkazom, že s oceľou dá doslova čarovať. Autori nasledujúcich piatich stavieb totiž dokázali s oceľou niečo fantastické.

 

1) South Australian Health and Medical Research Institute, Adelaide, Austrália

Budova austrálskeho výskumného ústavu vyzerá z diaľky ako obrovská šiška. Návrhári tento nevšedný vzhľad docielili pomocou niekoľkých tisícov oceľových trojuholníkov umiestnených rovnomerne nad okná a okolo okien. Tým sa navyše vytvorilo prirodzené tienenie a budova je preto veľmi ekologická.

[caption id="attachment_775" align="alignnone" width="450"] South Australian Health and Medical Research Institute, zdroj: en.wikipedia.org[/caption]

 

2) Atómium, Brusel, Belgicko

Keď sa povie unikátna oceľová budova, mnoho ľudí si okamžite predstaví bruselské Atómium. Má podobu modelu bunky kryštálovej mriežky železa – len ju niekto zväčšil 165 miliardkrát. Atómium bolo postavené z kombinácie ocele a hliníka pri príležitosti svetovej výstavy Expo 58. Podobne ako Eiffelova veža sa však stalo návštevníckym hitom, a tak sa od plánov na rozobratie upustilo.

[caption id="attachment_768" align="alignnone" width="550"] Atómium, zdroj: en.wikipedia.org[/caption]

 

3) Walt Disney Concert Hall, Los Angeles, USA

Jednou z najpozoruhodnejších oceľových budov na svete je nepochybne koncertná sieň venovaná pamiatke filmového génia Walta Disneyho. Jej nezabudnuteľný futuristický vzhľad je pritom dôvodom rozpočtových škrtov, pôvodne mala byť fasáda z klasického kameňa. V snahe ušetriť sa však investori rozhodli použiť oveľa lacnejšiu nehrdzavejúcu oceľ. V spojení s atypickými tvarmi pripomínajúcimi pokrčený papier sa tak budova stala jednou z novodobých dominánt „mesta anjelov“.

[caption id="attachment_771" align="alignnone" width="550"] Walt Disney Concert Hall, zdroj: en.wikipedia.org[/caption]

 

4) Pekinský národný štadión, Peking, Čína

Pekinský národný štadión nikto nenazve inak ako Vtáčie hniezdo. Štadión bol navrhnutý špeciálne na konanie letných olympijských hier v roku 2008 a opätovne sa využije pri konaní zimných olympijských hier v roku 2022. Konštrukcia je inšpirovaná čínskou keramikou. Základ tvorí betónová konštrukcia, okolo ktorej boli navešané stovky kusov rozlične zakrivenej ocele, aby vo výsledku vytvorili vzhľad pripomínajúci vtáčie hniezdo.

[caption id="attachment_769" align="alignnone" width="550"] Pekinský národný štadión, zdroj: en.wikipedia.org[/caption]

 

5) Graz Art Museum, Graz, Rakúsko

Múzeum umenia v Grazi je príkladom tzv. blob architektúry, architektonického smeru produkujúceho budovy alebo objekty v tvare organickej améby. Takéto tvary možno vytvoriť jedine prostredníctvom oceľovej konštrukcie. V tomto prípade je stavba pokrytá hladkými modrými akrylovými panelmi. Provokatívny vzhľad i tvar dopĺňa takmer tisíc fluorescenčných lámp, ktoré v tme vytvárajú pozoruhodné obrazce.

[caption id="attachment_767" align="alignnone" width="550"] Graz Art Museum, Graz, zdroj: en.wikipedia.org[/caption]