5 faktorov, ktoré zvýšia spokojnosť pracovníkov vo výrobnej hale

borga_steel_buildings_production-hall_slide4

Úspešnosť výrobného podniku neovplyvňuje len objem produkcie alebo kvalita produktov. Stojí na nej základnejší faktor – spokojnosť zamestnancov. Práve oni sú rozhodujúcim kritériom toho, či sa firme bude dariť alebo nie. Zamestnávateľ by preto mal vziať do úvahy ich potreby a priania a vytvoriť pre nich prostredie, kde sa budú cítiť dobre a príjemne. Predstavujeme vám 5 dôležitých prvkov, ktoré by mali byť zohľadnené už na úplnom začiatku plánovania výrobnej haly.

 

Vzduchotechnika na výmenu vzduchu

Práca pri výrobnej linke, zváranie, montáže. Vo výrobných halách sa z veľkej časti odohrávajú činnosti, ktoré sú fyzicky namáhavé a ktorým by sa podľa toho mala prispôsobiť aj vnútorná mikroklíma. Zamestnávateľ by mal brať do úvahy dostatočný prívod čerstvého vzduchu, odvod vydýchaného vzduchu, nahovoriac o koncentrácii škodlivých látok, ktoré nie sú vo výrobnom podniku žiadnou výnimkou. Optimálnu intenzitu vetrania je možné zaistiť meraním, napríklad výpočtom potrebných metrov kubických na pracovníka. Vo výrobných halách sa dnes spravidla využíva systém s núteným prívodom a odvodom vzduchu pomocou vzduchotechnickej jednotky. S prihliadnutím na ekonomickú výhodnosť je možné zvoliť centrálny či decentralizovaný systém. Mala by tu byť aj možnosť upraviť privádzaný vzduch podľa individuálnych potreieb týkajúcich sa ochladenia, ohrevu, odvlhčenia alebo zvlhčenia.

 

Vykurovanie pre tepelnú pohodu

Okrem výmeny vzduchu by mal zamestnávateľ pracovníkom zaistiť aj dostatočnú tepelnú pohodu. Veľkopriestorové objekty si žiadajú iný spôsob vykurovania než kancelárie alebo obytné miestnosti. Variantom je napríklad plynové kúrenie, teplovzdušné kúrenie alebo elektrické infražiariče. Populárne sa v ostatných rokoch stáva aj podlahové kúrenie, ktoré výrobcovia vedia zrealizovať už aj veľkoplošne.

 

Osvetlenie pre daný druh práce

Ďalšou nevyhnutnou súčasťou výrobných hál, ktorá prispieva k vytvoreniu príjemného prostredia pre zamestnanca, je dostatočné osvetlenie pracoviska. To by malo vytvoriť kombináciu priridzeného a umelého svetla, ktoré využijeme, ak denné svetlo už nie je k dispozícii vzhľadom na počasie, dennú dobu alebo iné faktory. Úroveň umelého osvetlenia by mala zodpovedať druhu práce daného pracovníka, malo by priestor rovnomerne, primerano rozkladať jas plôch a neoslňovať.

 

Zázemie na odpočinok

Výrobné haly by však mali myslieť aj na zázemie, ktoré zodpovedá potrebám a prianiam zamestnancov, keď si chcú odpočinúť alebo využiť prestávku. K dispozícii by obvykle mala byť šatňa, jedáleň, kuchynka, odpočinková miestnosť, sociálne zariadenie, sprchy a ďalšie. Tu platí, že priestory by mali byť ľahko dostupné, oddelené od výrobných priestorov a spĺňať hygienické požiadavky najmä na čistotu a kľud.

 

Parkovacie miesta na ľahkú prepravu

Výrobné objekty bývajú spravidla umiestnené v priemyselných zónach situovaných v okrajových častiach miest. Tie môžu, ale nemusia byť dosiahnuteľné mestskou hromadnou alebo inak zabezpečenou dopravou, preto mnoho zamestnancov využíva jazdu vlastným automobilom. Túto skutočnosť by zamestnávatelia mali brať do úvahy a prispôsobiť tomu rozsah parkovacích miest. Aj bezproblémové parkovanie totiž prispieva k spokojnosti zamestnancov.