3 dôvody, prečo môžu budovy z ocele pomôcť znížiť emisie CO 2

Podľa správy organizácie World Green Building Council z jesene 2019 budovy sú zodpovedné za 39 percent emisií uhlíka vypustených do zemskej atmosféry. Viac emisií než pri samotných konštrukciách a pri výrobe stavebných materiálov pritom vzniká prevádzkovaním budov, najmä ich vykurovaním či ochladzovaním. V súvislosti so zvyšovaním globálnej populácie – do roku 2050 by podľa predpovedí malo Zem obývať 9,5 miliardy ľudí –, budú samozrejme potrebné aj nové budovy. Keďže je globálnym cieľom emisie uhlíka znižovať, tieto nové budovy budú musieť spĺňať energetické štandardy, ktoré k zníženiu emisií prispejú. Odborníci pritom veria, že materiálom budúcnosti pre nízkoemisné či bezemisné budovy by mohla byť oceľ. Tu sú tri z dôvodov, prečo:

1) Možno ju využiť ako zásobník termálnej energie

Oceľ, konkrétne tá nehrdzavejúca, patrí medzi takzvané materiály s látkovou premenou (phase change materials – PCM). Zjednodušene povedané PCM dokážu absorbovať a následne vypustiť značné množstvo tepla. Ich využitie napríklad v podlahách, stropoch či múroch budov tak ponúka výbornú možnosť „skladovať“ termálnu energiu, čo môže pomôcť udržať v budovách konštantnú vnútornú teplotu bez zvýšených nárokov na vykurovanie.

2) Oceľ budovy utesní

Na úsporu energií má významný vplyv miera  tzv. priepustnosti, t. j. koľko tepla z nej rôznymi cestami uniká. Oceľové sendvičové panely prispievajú k väčšej tesnosti budov, a to aj pri nižších požiadavkách na dodatočnú izoláciu znamená menší únik tepla.

3) Je to jeden z najudržateľnejších materiálov

Ako sme už viackrát spomínali, oceľ je jedným z najekologickejších a najudržateľnejších stavebných materiálov. Možno ju donekonečna recyklovať bez toho, aby to malo vplyv na jej vlastnosti, čím sa šetria suroviny a znižujú emisie pri jej výrobe. Montované oceľové budovy možno ľahko rozobrať, prípadne vďaka modulárnym konštrukciám a prefabrikovaným dielom jednoducho rozšíriť.